Otomatik Kapı Sistemleri

Döner Kapı Sistemleri

kırmızı katalog indir butonu

Döner kapı sistemleri çağımızda birçok alanda, estetik görünüm, kullanım kolaylığı, içerdiği teknik avantajlar vb. sebeplerle sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu kapılar modern görünüm istenen yapılarda şık ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Bu kapı sistemleri, manuel ve otomatik olmak üzere ikiye ayrılır. Manuel kapı sistemleri otomatik kapı sistemleriyle yapı bakımından aynı özelliklere sahiptir.

Otomatik kapıdan ayrılan özelliği ise açılma sırasında insan gücünün kullanılmışıdır. Dezavantajlarından biri sıkışma yapabilmeleri ve kullanım zorluğu çıkarabilmeleridir. Ancak manuel döner kapı sistemleri istenildiği takdirde otomatik döner kapı sistemine dönüştürülebilmektedir. Otomatik döner kapılar emniyet lastikleri, emniyet ışınları ve sensörlerine sahiptir. Acil durum kapısının olmadığı durumlarda acil çıkış kapısı olma özelliğine de sahiptir.

DÖNER KAPI SİSTEMLERİNİN AMACI NEDİR?

Döner kapı sistemlerinin amacı öncelikli olarak kapı açılma kapanma sirkülasyonunun fazla olduğu mekanlarda kullanım kolaylığı sağlamasıdır. En önemli özelliği sıcak-soğuk hava sirkülasyonunu dengelemesidir. Ortamın ısı dengesini sağlar.  Hem ısı hem de enerji tasarrufu sağlar. Büyük ve kalabalık yapılarda büyük bir ekonomik fayda sağlanmasını sağlar. Döner kapılar sayesinde mekanın dışarısındaki kötü kokular, istenmeyen gazlar mekanın içerisine giremez.

DÖNER KAPILARIN AVANTAJLARI

Özellikle otomatik döner kapılar büyük ve kalabalık mekanlarda geçiş trafiğinin sıkışmasını engelleyerek giriş çıkış sirkülasyonunun zorluklarının önüne geçmektedir. Otomatik döner kapıların avantajlarının en önemlisi sağladığı enerji tasarrufudur. Donanımları sayesinde dış etkenlerden kolay kolay zarar görmezler. Motorları sürekli bakıma ihtiyaç duymaz ve sessiz çalışması nedeniyle rahatsızlık vermez. Elektrik kesintisi durumunda tüketiciler manuel kullanım imkanı sunar ve giriş-çıkış trafiğinde aksaklığa neden olmazlar. Alışveriş merkezi  gibi büyük kalabalıkların ve engelli insanların da bulunabileceği toplu kullanım alanlarında kolaylık sağlar ve güvenli geçiş imkanı sunar. Üretilen döner kapılar her türlü güvenlik durumları göz önüne alınarak donanımları tasarlanmıştır.

DÖNER KAPILARIN KULLANIM ALANLARI

Döner kapıların kullanım alanları günümüzde giderek artmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri artan nüfusla beraber büyük insan kapasitesine sahip mekanların kullanımının artmasıdır. Döner kapılar alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller, marketler, eğitim binaları, bankalar, kamu binaları vb. yüksek insan popülasyonuna sahip mekanlarda tercih edilmektedir. Kullanıldığı mekanlarda büyük kolaylık sağlamasının yanı sıra şık ve elit bir görüntü kazandırmaktadır. Sağladığı imkanlar nedeniyle bu kapıların kullanım alanları artmaya devam edecektir.