Otomatik Kapı Sistemleri

Bariyer Sistemleri

kırmızı katalog indir butonu

Bariyer sistemleri genel olarak araç ve personel girişlerini düzenlemek amacıyla kullanılır. Günümüzde bu sistemler sitelerde ve toplu konutlarda da kullanılmaya başlamıştır. Esas amacı güvenlik ve denetim olan engel sistemleri özellikle araç veya insan sayısının fazla olduğu alanlarda gereklidir.

BARİYER ÇEŞİTLERİ

Otomatik bariyer sistemlerinin 3 çeşidi mevcuttur.

  • Otomatik Bry. Kollu Kontrol Sistem
  • Mantar Bry. Kontrol Sistem
  • Zincir Bry. Kontrol Sistem 

OTOMATİK KOLLU BARİYER SİSTEMLERİ

Otomatik kollu bariyer sistemleri aynı zamanda elektrik motoru sistemi bulunmaktadır. Elektrik motoru, sistemin içerisindeki çipe komut gönderir. Bu komut ancak uzaktan kumanda ile verilebilmektedir. Otomatik kollu bariyer sistemleri  hatta OGS, KGS, Proximity gibi kart okuyucu sistemleri ile birlikte kullanılabilmektedir. Bu sistemin en çok kullanıldığı alanlar öncelikle otoyol girişleri, garaj girişleri, özel park alanları. Otomatik kollu bariyer sistemleri böylelikle bekletmeden geçişe imkan sağlarlar. Otoyolların yanı sıra belediyelerin ya da özel sektörün işlettiği otoparklarda da özellikle kullanılmaktadır

MANTAR BARİYER SİSTEMİ

Mantar bariyer sistemi şekli ve görüntüsü itibariyle mantara benzemektedir. Hidrolik motor ya da hava basıncı ile çalışan modelleri mevcuttur. Genellikle araç trafiğine kapatılmış olan yollarda araç geçişini kontrollü bir şekilde sağlamak ya da tamamen ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır. Devlet kurumları, hastaneler, emniyet müdürlükleri gibi üst düzey güvenlik ihtiyacı bulunan yerlerde kullanım alanı bulmaktadır. Uzaktan kumanda, saat uygulaması, kart okuma veya buton kontrolü şeklinde geçiş sağlanabilmektedir.

ZİNCİR BARİYER SİSTEMİ

Otomatik kollu bariyer sisteminin ya da mantar bariyer kullanılamadığı durumlarda zincir bariyer sistemi kullanılmaktadır. İki sisteme göre daha ilkel kalsa da ucuz maliyeti yüzünden hala kullanılmaktadır. Zincir bariyer sistemi diğer iki sisteme kıyasla daha kolay kurulur ve kullanılır.

BARİYER SİSTEMLERİ NEDEN GEREKLİDİR?

Bariyer sistemlerinin asıl amacı giriş çıkışı kontrol altına almaktır. Mantar bariyer sistemleri yolların ulaşıma açık mı yoksa kapalı mı olacağını otomatik bir şekilde belirler. Bariyer sistemleri aynı zamanda müthiş bir tasarruf da sağlamaktadır. Bu sistemler mevcut olmasa yollardaki araç geçişleri manuel olarak bir insan tarafından sürekli ayarlanmak zorunda olacaktı. Hem güvenlik hem tasarruf sağlayan bu sistemlerin kullanılması bu yüzden önemlidir ve gereklidir.

otomatik bariyer
bariyer otomatik